Northern Nigerian Breaking News

JUST IN: PDP’s Adeleke wins 17 out of 30 LGAs in Osun governorship election

The Osun state governorship, candidate of the PDP, Ademola Adeleke has won 17 out of the 30 local government areas of the state with the APC candidate and the incumbent governor, Gboyega Oyetola wining 13 local government areas.

The results showed that Adeleke scored 403, 371 votes from 30 LGAs while Oyetola got 375, 027 votes.

Read Also:2023 election: IGP approves retreat for senior police officers

Although, the Independent National Electoral Commission (INEC) is yet to officially declare the winner of the election, held on Saturday.

1 * Boluwaduro Local Government

5th aNNI

Returning Officer, Dr Kehinde Bolarinwa

Registered voters – 24329

Accredited voters – 12007

APC – 5649

PDP – 5860 PDP won

2** Ilesa-East local government,

Professor Adepoju Tejumaye,

Registered voters – 73440

Accredited voters – 27179

APC – 13452. APC won

PDP – 10969

3*** Ila Local Government

Dr Aderonke Lawal Are

Registered voters – 46623

Accredited voters – 24947

APC – 11163

PDP – 13036. PDP won

4**Atakumosa-West

Dr Adeola Oloyede

Registered voters – 36470

Accredited voters – 15171

APC – 6601

PDP – 7750. PDP won

5** Ifelodun local government

Professor Akinyemi Akinloye

Registered voters – 80021

Accredited voters – 34860

APC – 16068

PDP – 17107. PDP won

6*** Ilesa-West

Registered voters – 71001

Accredited voters – 26364

APC – 10777

PDP – 13769. PDP won

7***Ayedire local government

Professor Ifeh Iphomohosa

Registered voters – 37092

Accredited voters – 17284

Accord – 1510

APC – 7868. APC won

PDP – 7402

8***Odo-Otin local government

Associate Professor Awotinfa Joseph

Registered voters – 66866

Accredited voters- 28864

APC – 13482

PDP – 14003. PDP won

9****Boripe local government

Dr Mogbademu Adesanmi

Registered voters – 69538

Accredited voters – 30563

APC – 21205. APC won

PDP- 7595.

10****Obokun local government

Dr Adewole Rufai,

Registered voters – 53267

Accredited voters – 24447

APC – 9727

PDP – 13575. PDP won

11 ***Orolu local government

Professor Elijah Oyeyemi

Registered voters – 39653

Accredited voters – 21182

APC – 9928

PDP- 10282. PDP won

12***Olorunda local government

Dr James Akanmu

Registered voters – 104700

Accredited voters – 42009

APC – 18709

PDP – 21350. PDP won

13****Osogbo Local Government,

Professor Musa Obalola

Registered voters – 142459

Accredited voters- 56020

APC – 22952

PDP – 30401. PDP won

14***Ife-North local government

Registered voters 58672

Accredited voters 21774

APC – 9964

PDP – 10359. PDP won

15****Ifedayo local government

Dr Aderonke Samuel

Registered voters – 19598

Accredited voters – 10300

APC – 5016. APC won

PDP – 4730

16** Ife-Central local government

Professor J. Adewara

Registered voters – 113232

Accredited voters – 33413

APC – 17880. APC won

- Advertisement -

PDP – 13532

17** Irepodun local government

Professor Omobolanle Ademiluwa

Registered voters – 57712

Accredited voters – 29913

APC – 12122

LP – 1886

PDP – 14369. PDP won

18*** Oriade local government

Professor Sunday Adebisi

Registered voters – 69651

Accredited voters – 31798

APC – 14189

LP – 24

PDP – 15947. PDP won

19***Ayedaade local government

Professor Johnson Agunsoye

Registered voters – 67651

Accredited voters – 29696

APC – 14527 APC won

LP – 20

PDP – 13380

20*** Ola-Oluwa local government

Professor Sunday Philo

Registered voters – 37149

Accredited voters – 17,214

APC – 9123 APC won

LP – 12

PDP – 7205

21****Iwo local government

Prof Khalid Adekoya

Registered voters – 90051

Accredited voters – 36591

APC – 17421. APC won

LP – 32

PDP – 16914

22****Ede South Local Government

Dr. Olayinka Agunloye

Registered voters – 54872

Accredited voters – 26306

APC – 5704

LP – 16

PDP – 19438. PDP won

23****Isokan Local Government

Dr. Bamidele Samuel

Registered voters – 53288

Accredited voters – 23051

APC – 10833. APC won

LP – 17

PDP – 10777

24**”Irewole Local Government

Professor Luqman Adams

Registered voters – 74268

Accredited voters – 34430

APC – 18198. APC won

LP – 17

PDP – 14216

25****Ejigbo Local Government

Dr. Caleb Olarewaju

Registered voters – 73750

Accredited voters – 34387

APC – 14355

LP – 30

PDP – 18065. PDP won

26***Egbedore Local Government

Dr. Babatunde Sawyer

Registered voters – 53150

Accredited voters – 24283

APC – 9228

LP – 41

PDP – 13230. PDP won

27***Ede North Local Government

Prof. Abayomi Okanlawon

Registered voters – 71748

Accredited voters – 34735

APC – 9603

LP – 15

PDP – 23931. PDP won

28***Atakumosa-East

Professor Olujinmi Akinleye

Registered voters – 41027

Accredited voters – 15497

APC – 7449. APC won

LP – 23

PDP – 6992

29***Ife-South local government

Professor Oluwafemi Olaoluwa

Registered voters – 56706

Accredited voters – 22927

APC – 12481. APC won

LP – 28

PDP – 9116

30***Ife-East local government

Professor Muhammed Amuda

Registered voters – 114403

Accredited voters – 41006

APC – 19353. APC. won

LP – 65

PDP – 18,071

Comments are closed.